Zdraví včel

Zdraví včel je jak otázkou preventivního léčení proti chorobám, které může včelstvo postihnout, tak také opatření proti škůdcům. Bohužel v posledních letech jsme svědky, že špatný systém léčení a příznivé podmínky pro šíření roztoče varroa destructor může doslova v kraji včelstva zdecimovat. Proto je zde nutno dbát na správný systém léčby a prevence, aby tyto dopady byli co nejmenší.

Neposledním škůdcem včel je i samotná včelař. Ten svým né vždy optimálním zásahem do včelstva může způsobit taktéž potenciální hrozbu ve zdravotní kondici včelstva. Takovým špatným zásahem může být i nesprávný způsob krmení včel. Ponechání včelstva s minimem zásob může vést k časové prodlevě kladení matky v období kladení zimní genererace včel a tím přichází včelstvo do zimi v malé síle. To může být způsobeno vemi malými snůžkami popř. včelař vytočí v podstatě všechen med a včelstvu nezbude žádný na rozvoj. Další velkou chybou, bývá velmi pozdní období krmení včel. Jak již víme tak v podletí, v období velmi malého snůžkovému období již včelstvo přechází do zimní generaci včel, které bychom si měli hýčkat. Takže vždy zimní krmení nechat ještě na letních lítavkách aby již zimní generace byla připravená dožít jara.

Jak jsme si zde zmínili, jen několik aspektů ovlivnující zdravotní kondici včel, tak sami jistě usoudíte, že v mnoha věcech můžem naším včelám pomoci a tím předejít v nejhorším případě, že včelstvo zkolabuje a vy budete v období sběru měli nepříjemně překvapeni.

V tomto vám rádi pomůžem ať přímou podporou nebo radou, aby vaše včelstvo vždy zimu přežilo a vy se mohli opět tešit na včelařskou sezonu.